Co je to HOG?

HOG nebo H.O.G. nebo-li Harley Owners Group znamená v překladu Klub majitelů motocyklů Harley – Davidson.
Tento klub vznikl v roce 1983 z popudu firmy Harley – Davidson Motor Co. Továrna také vytvořila stanovy a pravidla, která platí pro členství v tomto celosvětovém klubu.

Jak již název napovídá, členem se může stát každý, kdo vlastní motocykl Harley – Davidson. Každý, kdo si u autorizovaného dealera zakoupí nový motocykl, stává se automaticky na dobu jednoho roku plnoprávným členem. Po roce dostává každý člen možnost své členství prodloužit a to buď o další rok nebo si předplatit doživotní členství tzv. Life Membership.

Hlavní podstatou tohoto klubu je zvýšení enthusiasmu a radosti z jízdy na motocyklech Harley – Davidson. Protože přes veškerou modernizaci nelze ještě přeci jenom přejet na motorce z jednoho konce světa na druhý po své ose – fungují za přispění lokálního dealera místní sdružení, která se nazývají Chaptery. Ty jsou zde proto, aby chlapíci na strojích Harley – Davidson nebyli nuceni jezdit na srazy až do Milwaukee / tam mají totiž Harleye hnízdo/.
Takhle si v místě svého Chapteru pořádají výlety a když se chtějí družit, vyrazí si do ciziny.

Mezi sebou se členové HOGu poznají podle nášivky na zádech a podle domovenky / např. Praha Chapter – Czech Republic /
Jak jsem již zmínil, HOG vznikl v roce 1983 a v prvním roce měl 33 tisíc členů. V roce 1985 měl již 60 tisíc členů a během roku vzniklo 49 nových Chapterů. Není proto divu, že při desátém výročí HOG v roce 1993 bylo již 805 Chapterů a více než 233 tisíc členů. V současnosti HOG sdružuje již hodně přes jeden milionu členů po celém světě!

Praha Chapter – Czech Republic

Z výše popsaného vyplývá, kam vlastně patří postavy v kožených bundách, které je možno vidět na našich silnicích, a kteří mají právě tuto nášivku na zádech.

Tento klub vznikl v Praze v roce 1993 a v současnosti má již přes 130 členů.Všichni členové se aktivně podílejí na organizaci vyjížděk a různých akcích. Pražský Chapter navazujel velmi silné přátelství s ostatnímo chaptery z celého světa, a proto když se potkáváme na srazech po celém světě – vypadá to vždy jako když se sešla rodina. Klub vítá zájem všech motorkářů o dění kolem těchto slavných strojů a proto také vznikly internetové stránky www.hogpraha.cz, kde je možné dozvědět se o životě klubu více.

Náplní člena Chapteru by mělo být najezdit spolu se svými kamarády co nejvíce kilometrů – navštěvovat akce, a propagovat tak fenomén, kterému upsal svůj volný čas, a někdy mu podřídil i styl svého života. Harley – Davidson je legenda – přežil zdárně rok 2000, a v roce 2003 oslavili příznivci značky na celám světě 100 let od doby, kdy v malé dřevěné boudě v Milwaukee vznikl první motocykl této značky. A zdá se, že zájem o něj se stále zvyšuje s každou novou generací.

Samozřejmě, že po celém světě probíhají setkání členů HOGu i v době , kdy se u nás na své miláčky chodíme dívat do garáže, ale pro nás začíná sezóna obnovenou tradicí jízdy Praha – Poděbrady. Tato jízda sahá svojí historií až do třicátých let, a právě letos se jela čtrnáctá po té, kdy Praha Chapter spolu s Harley Davidson Club Praha a dealerskou firmou Klasik Moto a.s. tuto krásnou tradici obnovil. Nutno dodat, že s přispěním radnice města Poděbrad. Podpořit tuto přes sedmdesát let starou akci se rozhodlo vedení radnice, i když se zdálo, že lázeňští hosté jezdí do Poděbrad hlavně kvůli klidu.

Byli jsme mile překvapeni reakcí obyvatel a hostů, kteří se na náměstí sešli a obdivovali krásné stroje.

Mezi velmi navštěvované akce patří také tzv. „Bikerská mše“. Během roku se bohužel stane, že naše řady opustí některý z kamarádů, a odjede do motorkářského nebe. Na něj a na osoby nám blízké vzpomeneme vždy začátkem května v kostele Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí.

Praha Chapter se zúčastňuje také dobročinných akcí, a výtěžek vždy putuje tam, kde je potřeba vyloudit úsměv na smutných dětských tvářích.

Pro Praha Chapter byl ze začátku fungování klubu velmi důležité zbavit veřejnost několika mýtů. Ten první, že motorkáři jsou tvrdí, sprostí a málo umytí lidé bylo celkem lehké odstranit. Tím dalším bylo přesvědčit, že motocykl Harley – Davidson je pro většinu členů klubu dávným snem, a že to není jenom módní výstřelek několika zbohatlíků. Ti se brzy přeorientovali na atraktivnější druh trávení volného času, a tak zůstali opravdu obdivovatelé této značky. Je pravda, že členové Praha Chapteru jsou opravdu z různých oborů a činností. Najdeme zde renomované právníky, ředitele podniků, státní zaměstnance, ale i drobné obchodníky a řemeslníky, kteří našli právě tu společnou notu, a když se obléknou do té správné „kůže“, a vyjedou ve formaci na vyjížďku, znamená to pro ně právě jen ten krásný pocit volnosti, ale i odpovědnosti za kamaráda vedle, před a za ním. A o to přeci v tom dnešním světě nevšímavosti a předstírání jde.
Praha Chapter pořádá během léta celou řadu akcí (možno sledovat na www.hogpraha.cz). Přijďte se podívat – rádi vám „Harýky“ ukážeme, a zodpovíme vám vaše otázky. Nás to totiž strašně baví!!

HOG Praha Chapter

Ke stažení

Nejbližší akce

Nové fotogalerie

DSC_1853.JPG 8.4.2017 - Demon den PCH
DSC_1742.JPG 1.4.2017 - Zahájení sezony Poděbrady 2017

Partneři

Harley Davidson Pivovary Lobkowicz Botel Albatros Harley Davidson Praha

HOG Praha na FB